Rom – Smaknoter del 3

Rom-veckan fortsätter! Vi ökar dessutom på antalet rom och recenserar idag 5 olika sorter. Efter vår måndagsintervju med Duane Dove , som är expert på Rom, har vi haft en Diageo dag och en Herida Aurum dag .

Idag är det dags för 5 helt olika rom från Clydesdale : English Harbor 5 Years, Zafra 21 Years, Caroni 17 Years, Bielle Vintage 2007  samt Neisson Extra Vieux .

Vi vill dessutom passa på att tacka  Clydesdale  för att ni gjorde denna provning möjlig!


image

English Harbour 5 Years

English Harbour 5 YO Destillerad i kopparpannor. Lagrad på ekfat i 5 år.

Kostar 398 kr...

Läs mer http://www.whiskytower.se/rom-smaknoter-del-3

ornament

Online Whisky People!

Gå med nu, det är gratis!

Om TasteNote.se

TasteNote är en mötesplats för whisky-intresserade. Här kan du träffa nya vänner, läsa om whiskynyheter, hitta olika whisky-evenemang och mässor, läsa de senaste från dryckesindustrin och sist men inte minst skriva och ta del av tastenotes.

Vårt mål och ambition är att erbjuda alla whiskyentusiaster runt om i Norden en plats att samlas kring och dela erfarenheter.

Bli medlem nu!

info@tastenote.se